השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

תסמונת מנהרת שורש כף היד

תסמונת מנהרת שורש כף היד וטיפול באמצעות מזותרפיה   -  Carpal tunnel syndrome

תסמונת מנהרת שורש כף היד– סוג של נוירופתיה, שגורמת לעצב התווך להידחס באזור שורש כף היד. מנהרת שורש כף היד נוצרת מעצמות כף היד והאגדים.

זה המקום שבו ישנם גידים ובו עובר העצב הגדול והחשוב ביותר בגפיים העליונות, שנקרא "עצב התווך". עצב התווך הוא האחראי על תפקודם של האצבעות: אגודל, אצבע ,אמה, וחצי קמיצה.

אחד מתפקידיו החשובים של עצב התווך הוא בווידוא רגישות ותנועה בכף היד ובאצבעות. כתוצאה מדחיסת העצב נוצרות הפרעות בתנועה, רגישות באצבעות ובכף היד.

עקב הקטנת גודלה של מנהרת שורש כף היד או בצקת מסביבה, זרימת הדם בכף היד מתדרדרת ולעתים רחוקות נפסקת בכלל. בהמשך לאירוע זה, מתפתחת איסכמיה.

בשלבים הראשונים מתפתחת איסכמיה של המשטחים הקדמיים של עצב התווך, אך אם איסכמיה ארוכת טווח ו/או לא מטופלת בזמן, היא יכולה להשפיע גם על שכבות עמוקות של רקמת העצב.

בעקבות פגיעה כזאת מתבצעים שינויים ברקמות סביבתיות, כגון הצטלקות ולכן מתעוררים כאבים, תחושות חולשה וקהות בכף היד בכלל ובאצבעות בפרט.

נסיבות התפתחות תסמונת מנהרת שורש כף היד

בכל מקרה נתון שבו מתעוררת הקטנת גודלה של מנהרת שורש כף היד ובצקת בתוכה מתבצעת דחיסת עצב התווך. במרבית המקרים כתוצאה מהנסיבות הבאות:

- טראומות ו/או עבודה חדגונית המפעילה את כף היד ולפיכך משפיעה על מצבו של עצב התווך.

- תהליכים דלקתיים במפרק כף היד

- סוכרת

- הריון, נוצרת בצקת רקמות, אך כל הסימפטומים בדרך כלל עוברים לאחר הלידה

- מחלות של בלוטת התריס, ירידה ברמת הפעילות הרגילה

- תפיחות או גידולים באזור כף היד

- שברי עצמות כף היד

בימינו רוב הסובלים מהמחלה הם אנשים העובדים במחשבים (שימוש קבוע במקלדת ועכבר), ואנשים שעבודתם מפעילה הרבה את כפות הידיים.

תיאור קליני של תסמונת מנהרת שורש כף היד:

לרוב המטופלים מתלוננים על קהות באצבעות, בצד הפנימי של כף היד, תחושות דיקור וכאבים. בעקבות הכאבים הם מתעוררים בלילה, מנערים ומעסים אצבעות וכפות ידיים שקפאו.

עקב חוסר שינה קבוע המטופלים נכנסים לדיכאון ויורדים ברמת הפעילות הרגילה במהלך היום. שואלים אותי הרבה, למה דווקא בלילה הכאבים מתחזקים?

הסיבה היא שבמהלך השינה הזרימה בכלי הדם איטית יותר, ולכן זה גורם לבצקת במנהרת שורש כף היד. כמו כן, במהלך שינה נוצר לפעמים כיפוף יד בלתי נשלט, שגורם לדחיסת עצב התווך.

עקב סירוב פקודה של האצבעות וכפות הידיים נוצרים גם קשיים בכתיבה ואפילו בהחזקת דברים לא כבדים, לדוגמה כוס.

שיטות טיפול:

לעתים קרובות, אם רמת הפגיעה לא גבוהה והסימפטומים הופיעו רק לא מזמן אפשר להסתפק בטיפול בתכשירים אנטי דלקתיים ופיזיותרפיה. במקרים קשים יותר, מתבצע ניתוח שבו מבצעים חתך באגד כף היד ומשחררים את עצב התווך הדחוס.

בימינו הניתוח מתבצע גם באופן מסורתי (פתוח) וגם בשיטת האנדוסקופיה.

נכון להיום קיימות שיטות רבות לטיפול אלטרנטיבי בתסמונת מנהרת שורש כף היד. אחת מהן – מזותרפיה, שרכשה פופולאריות בצרפת ובשאר המדינות אירופה, ועכשיו גם בישראל.

בטיפול מזותרפי מזריקים באמצעות מחט דקה מאוד תכשירים תרופתיים ישירות לאזור מנהרת שורש כף היד. במקרה הנתון תרופות מכילות רכיבים לשיפור הזרימה באזור דחיסת העצב התווך והפסקת איסכמיה.

חשוב לציין, שמקום היציאה של עצב התווך הוא עמוד השדרה באזור הצוואר, לכן מבצעים טיפולי מזותרפיה גם באזור הצוואר של עמוד השדרה, ובנוסף תרפיה  מנואלית  גורמת לשחרור עצב התווך בין חוליות עמוד השדרה.

כבר לאחר טיפולים ראשונים מטופלים מציינים שיפור משמעותי במצב ובכמות הכאבים,הפחתת  קהות באצבעות ובכף היד. צבע הידיים אף הוא משתנה, מחיוור לוורוד בעקבות השיפור בזרימת הדם. הטיפול מתבצע פעם בשבוע, ובכך ניתן להימנע  מניתוח.