השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

כאבי גב

כאבי גב נחשבים לאחת התופעות השכיחות ביותר באוכלוסיה, וכיום ידוע כי 82% ממנה חוותה או תחווה בחייה כאבי גב מסוג כלשהו, בין אם כאבי גב תחתון או גב תפוס.

על מנת להבין בצורה מעמיקה יותר על הגורמים לכאבי הגב, יש להתייחס ראשית כל למבנה האנטומי של עמוד השדרה:

עמוד השדרה מורכב מעשרים וארבע חוליות מהצוואר עד למותן ועוד כשמונה עד עשר חוליות נוספות שחלקן מאוחות בעצם העצה ובעצם העוקץ:

* עמוד שדרה צווארי (Cervical): כולל 7 חוליות צוואר הנושאות את הראש.

* עמוד שדרה חזי (Thoracic): כולל 12 חוליות אשר כל אחת מהן מחוברת לשתי צלעות, ימנית ושמאלית.

* עמוד שדרה מותני (Lumbar) שמורכב מ- 5 חוליות הנושאות את משקל כל מחציתו העליונה של גוף האדם.

האנטומיה של הגבהתחתון"  הגב התחתון מורכב מהחלקים הבאים:

החלק המותני מורכב מחמישה חוליותהנקראות L1-L5 כאשר כל חוליה מורכבת מגוף החוליה ומעצם החוליה.

באזור המותני החלק הגדול, המאסיבי והחזק ביותר הינו גוף החוליה. מבנה מאסיבי זה של גוף החוליה בנוי בצורה זו עקב תפקידו: כל מעמסת החוליות האחרות ולמעשה כל משקל גופנו נמצאים על החוליות התחתונות שלנו, הם נושאות במעמסה הכבד ביותר.

כיום, הבעיה המרכזית ביותר עימה מתמודדת הרפואה האורטופדית הינה בעיית כאבי גב.

מסיבה זו, נושא זה נחקר לעומק במחקרים רבים בכדי להקל על המטופלים הסובלים מהם. נושא נרחב זה נלמד כל העת ועדיין טרם מוצה, מאחר ומדובר בנושא כה מורכב ולא פשוט כלל וכלל.

עם זאת רוחות השינוי נושבות ופירות ההשקעה הנרחבת בתחום זה מורגשים היטב וכיום מתפתחת בעולם גישה שונה מהגישה המסורתיתלכאבי גב כרוניים.

הגישה החשדנית כלפי כאבי גב גורסת כייש לטפל לא רק בנקודה הפגועה הגורמת לכאבי גב אלא להתייחס בנוסף גם למרכיב הכולל של איכות החיים הנפגעת ואולי משפיעה גם על תפיסתו של הסובל מכאי גב לגבי הכאבים שהוא חדש, ותפיסה זו גם קובעת את עוצמות הכאב אצל כל אחד.

מסיבה זו, המצדדים והמאמינים בגירסה המודרנית הנ"ל וגם החוקרים העוסקים בפיתוחה מאמינים שכאבי גב כרוניים נגרמים בין היתר גם עקב תפיסת כאב משתנה ברמת מערכת העצבים המרכזית במוח.

במילים אחרות, הגישה המודרנית לטיפול בכאבי גבגורסת כי במוח קיים מרכז האחראי על קביעת רמת הרגישות ועל כן ניתן ויש לטפל בנושא כאבי גב גם בהיבט הפסיכולוגי.

שיטות נוספות לטיפול בכאבי גב

שיטות נוספות לטיפול בכאבי גב הינן שיטות קלאסיות ומוכרות מזה כמאה שנים ברפואה, ותוצאותיהן ידועות כיעילות באופן חלקי. דוגמה אחת לשיטה שכזו הינה הפיזיותרפיה.

הפיזיותרפיה מספקת פיתרון לאנשים עם כאבי גב בכמה מישורים, כשהראשון הינו המישור הביומכני.

מתוקף תפקידו, בודק הפיזיותרפיסט יכולת התנועה של האדם הפגוע ולאחר מכן מאבחן את הבעיות הקיימות וקובע תוכנית טיפולים שמטרתה שיפור איכות חיי הנפגע ככל האפשר וכאשר ניתן – לפתור את הבעיה לחלוטין.

כאשר מדובר בכאבי גב, ינסה הפיזיותרפיסט לאבחן מהו הגורם לכאבי הגב וכיצד ניתן באמצעות תרגילי חיזוקי שרירים ו/או הארכת שרירים לתקן את חוסר האיזון הגורם לכאבי הגב. בנוסף לטיפול הביומכני, לרשות הפיזיותרפיה עומדות שיטות נוספות להתמודדות עם כאבי גב.

ניתן לנסות טיפול ידני, טיפולים חדשניים המשלבים לייזר, טיפול חשמלי עדין להפחתת כאב ועוד.