השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

טיפול משולב בכאב

כאב הינו מושג מופשט ולעתים אינדיבידואלי לחווה אותו.

כאב הוא משהו חושי אך כולל גם תגובה נפשית ואיננו מגיע רק בעקבות פציעה פיזית הנראית לעין.

דוגמאות לכאבים נפוצים הינם: כאבי ראש, כאבי גב, כאבי בטן וכאבי גפיים.

הגישות המסורתיות לטיפול בכאב כללו ביצוע אבחנה לגורם לכאב ובאם אכן קיימת בעיה פיזית הגורמת לאותו כאב מבוצעת התאמה של טיפול כאשר לרוב הייתה נבחרת גישה אחת מתוך הגישות הקיימות לטיפול באותו כאב ממוקד.

בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחותן של גישות מודרניות המבוססות על מחקרים מתקדמים בתחום ובגישות אלו המושפעות מתפיסה הוליסטית פותחה השיטה הנקראת טיפול משולב בכאב.

מהו אם כן טיפול משולב בכאב?

טיפול משולב בכאב הינו טיפול שבו משולבות גישות שונות לריפוי: כוללנית, תרופתית ופולשנית. מטרתו של טיפול משולב בכאב הינו הגברת יעילותו של הטיפול, הארכת ההשפעות של כל מרכיב בטיפול ובכך להאריך גם את משך אותה יעילות וניסיון להקטנת תופעות לוואי וסיבוכים מלווים כל מרכיב בנפרד של הטיפול המשולב.

דוגמה של טיפול כזה בקרב אנשים הסובלים מכאבי כף רגל סכרתית, לדוגמא, יכלול גם מתן תרופות לטיפול בסכרת, גם תרופות ומשחות לטיפול בפצעים בכף הרגל שאינם נרפאים (מאפיין מאוד כף רגל סכרתית) וגם טיפולי פיזיותרפיה בכדי לקצר באופן משמעותי את ההידרדרות הנגרמת מהמחלה ופוגעת בתפקוד הגפיים וכאשר היא מחמירה אף עשויה לגרום לנמק ולריגור מורטיס בכף הרגל, ומשם הדרך לכריתת הרגל קצרה ביותר.

מתן טיפול משולב בכאב מסוג זה מטפל לא רק בכאב שהינו רק התסמין של המחלה אלא בכל הגורמים ובמחלה עצמה ועל כן הטיפול המבוצע יהיה יעיל יותר ותוצאותיו יורגשו לטווח הארוך יותר מטיפול שאינו משולב וכולל רק תרופות או רק פיזיותרפיה.

חולים הסובלים מכאבים כרוניים, מכל סוג, לרוב יקבלו טיפול משולב של תרופות ופעילויות נוספות.

טיפול משולב בכאב עשוי להיות טיפול במספר תרופות בו זמנית, כאשר לכל תרופה יש את טווח ההשפעה שלה ושילוב נכון (שכמובן ניתן אך ורק על ידי רופא מוסמך הבקי באנמנזיה של המטופל) עשוי להגביר באופן ניכר את יעילות כל תרופה בנפרד. ניתן לשלב תרופות בעלות תופעות שונות ורמות סיכון שונות בהתאם לצורך של הטיפול, לפי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

כאבים מסוג נוירופטי, כדוגמה מסכמת לנושא זה, נבדקו רבות וכיום גם בישראל מיישמים המלצות מטעם משרד הבריאות ואיגוד הרופאים האמריקני הגורסות כי טיפול תרופתי יעיל בכאב נוירופטי הינו טיפול משולב בכאב של תרופה אנטי-אפילפטית, תרופה אנטי-דיכאונית ותרופה בעלת אופי נרקוטי.

ניתן לראות כי גישת הטיפול המשולב בכאב יושמה בהצלחה בתחומים רבים הן ברפואה המערבית והן ברפואה המשלימה, וכל יום בעקבות מחקרים וגילויים נוספים נושא זה אף הולך ומתפשט.